iekraušana

Plateosaurus
(plat-ee-o-saw-us)

Plateozaurs (nozīmē “platais reptilis” vai “plakanais reptilis”) bija pirmais un labāk zināmais senais un gigantiskais zālēdājs. Iespējams, pārvietojās baros, un plateozauri spēja pārvietoties uz visām četrām kājām, kā arī spēja pacelties uz pakaļkājām.

Stabili stāvot uz savām garajām pakaļkājām, un, sniedzoties uz augšu ar garo kaklu, plateozauri spēja baroties ar skujkoku un paparžu augstākajiem zariem. Tam bija īpatnējas priekškājas ar maziem pirkstiem un lielu īkšķi ar asu nagu. Priekškājām bija lieliska satveršanas spēja, un nagu varēja izmantot, lai paceltu koku saknes vai noplēstu zarus.

Paceļoties plateozaurs spēja izmantot savu garo īkšķa nagu, lai aizsargātos no tādiem plēsējiem kā postosučusa. Šo Triasa perioda dinozauru pirmo reizi 1837. gadā aprakstīja H. Fon Meijers. Plateozaura paraugos ir vairāki simti skeleta daļu, ieskaitot desmit galvaskausus.

Plateozaurs ir visizplatītākā un labāk zināmā Eiropas Triasa laikmeta mugurkaulnieku fosīlija no vēlā Triasa laikmeta, un tas bija lielākais zemi apdzīvojošais dzīvnieks šajā periodā.

ATPAKAĻ